Botanický popis rostliny:
Jedná se o trvalou bylinu, která roste v létě v mírném prostředí. Lístky má úzké, protáhlé, asi 6 mm dlouhé. Květy dosahují šířky 5-10 mm s pěti žlutavými okvětními lístky.
Původ a rozšíření:
Původní domov této byliny je zřejmě Čína a Japonsko, přes pobřeží Ruska se usuzuje její rozšíření do centra Asie až Evropy. Tradičný zemí, kde se kotvičník pěstuje a je vyvážen do celého světa je Bulharsko. Bulharský kotvičník je také pro svůj vysoký obsah steroidního saponinu protodioscinu nejvíce cenněným na trhu.
Využití:
Využití má různorodé.
Jako potravinový doplněk se kotvičník úspěšně používá jako anabolická "body bouilding" terapie, jejíž výhoda oproti klasickým anabolikům je ta, že nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky. Už v roce 1970 bylo zjištěno, žemá výrazné tělo-posilňující, svalovou hmotu nabírající účinek a to na úkor tuku. Výzkumy ukazují napozitivní výsledky u sexuální výkonnosti, snížení úzkosti a vnitřního napětí. Výrazně totiž zvyšuje hladinu testosteronu (až o 30%). To má u mužů velký vliv na sexuální apetenci, vitalitu i energii. Pozorován byl efekt u mužů nad 40 let, kdy dochází k pozvolnému úbytku hormonů, významnou změnu pociťují muži po 50, ale kotvičník v jakékoliv formě lze užívat i v mladších letech. Při studiích na zvýřatech bylo prokázánozvýšení počtu i pohyblivosti spermií. Vhodné je užití jako afrodisiaka i jako prostředek pro zvýšení plodnosti. S nadsázkou můžeme říci, že mužům díky nové energii, vitalitě a sexuální apetenci navrací jejich mládí. Byla publikována studie zabývající se účinkem kotvičníku a jeho vlivem na nárůst svalové hmoty a regeneraci u australského profesionálního rugby týmu. U žen se pozoroval pozitivní prospěch kotvičníku při frigiditě, nespavosti, obezitě a klimakteriu. Dále je znám jako močopudný prostředek, užívaný .při nemocech ledvin a močových cest a prostaty. Rozšiřuje krevní cévy, čímž snižuje krevní tlak, čistí kreva zlepšuje krevní oběh.
Co se týká tradiční čínské medicíny, je používán v podobných indikacích pod jména ci ji li a bai ji li, což může neznalého vést k omylu při koupi bílého ji li, to je však čínský název pro kozinec.
Účinné látky:
Kotvičník obsahuje fytosteroly, které se označují za "rostlinné steroidy". Dále obsahuje sapogeniny a alkaloidy.
Tradiční dávkování:
Denní dávkování čistého extraktu se pohybuje v rozmezí 250 - 1500 mg v závislosti na hmotnosti jedince. To je ovšem přepočet 95% koncentrátu, proto se při užití celé byliny doporučuje až dvojnásobné dávkování k dosažení přibližné účinné dávky. Dle přílohy vyhlášky č.225/2008 Sb. je nejvyšší přípustné množství v denní dávce 2000mg.